Házastársi közösségek (END)
És boldogan éltek, míg... a házasság nem az út vége, hanem a kaland kezdete.
Az E.N.D. az Egyház által elismert nemzetközi katolikus házastársi mozgalom, mely segíti a házaspárokat, hogy házasságuk szentségét a lehető legteljesebben tudják megélni, valamint tanúskodni kíván a világban a keresztény házasság szépségéről.
A mozgalom az 1930-as évek végén Franciaországban indult el, az E.N.D. – Équipes Notre-Dame – nevet viseli. Egyszerűen néhány baráti házaspárnak abból a felismeréséből született, hogy házasságban élni nem könnyű dolog, keresztény házasságban pedig különösen nehéz, hiszen – amilyen nagy a kegyelmi ajándék, amelyet házasságunk szentségében kaptunk, olyan nagy a missziónk is: jelként állni a világban, kettőnk szerelme, szeretete által megmutatni, átragyogtatni valamit Isten szeretetéből. Ez bizony néha úgy tűnik, nagyon messze van a hétköznapok valóságától.
Napjainkban 57 országban 10 000 csoportban 5 000 házaspár tagja a mozgalomnak.
Dunaharasztin jelenleg 6 csoport működik.
Hogyan is néz ki konkrétan egy E.N.D.-csoport?
4-6 házaspár és egy kísérő pap havonta találkozik, minden alkalommal más otthonában. A közösen elköltött vacsora után megosztják életük fontos eseményeit, együtt imádkoznak, majd egy olyan témában cserélnek gondolatot, amely valahogyan mindig a házassághoz kapcsolódik – lehet ez a bizalom, kommunikáció, konfliktuskezelés, megbocsátás, gyermeknevelés, közelség-távolság a házasságban, a tágabb családhoz fűződő viszony, fogyasztói társadalom és evangéliumi szegénység, a család zártsága – nyitottsága, hűség stb. Ezeknek a témáknak a keretében nemcsak konkrét ötleteket cserélhetünk egymással, de valahogyan magasabb, spirituálisabb szintre is tudjuk emelni hétköznapi életünk gondjait.
A mozgalomnak van egy sajátos kidolgozott módszertana, egy eszköztára, amelynek segítségével a megbeszélt szép elméleteket – erőfeszítések árán bár, de át tudjuk ültetni az életünkbe. Ezek az erőfeszítések – mi sarkalatos pontoknak nevezzük – amelyeket a mozgalom kiemel a következők: napi imádság, Szentírás-olvasás, közös házastársi, illetve családi ima, éves lelkigyakorlat, az „életszabály” (ez egyfajta „regula”, apró, konkrét törekvések összessége, melyekkel naponta nyirbáljuk egoizmusunkat és igyekszünk házastársunk kedvében járni), illetve havonta egy alkalommal egy mélyebb, komolyabb beszélgetés a házastársunkkal.
Nem a hibátlan házaspárok mozgalma, hanem olyanoké, akik komolyan akarják venni házasságuk szentségét.
KIHELYEZETT MENNYORSZÁG - bepillantás a közösség életébe
Sokféle nyári tábor létezik, de az évente megrendezett END-es családi tábor több szempontból is különleges. Ez egy nyaralással egybekötött lelkigyakorlat, ahol kicsik és nagyok egyaránt jól érzik magukat. Ebben a táborban Jézus az Oltáriszentségben fizikailag is jelen van. Éjjel-nappal ott van egy szobában (más években egy sátorban), és várja, hátha a nagy forgatagban, a sokféle program közt valaki Vele is akar beszélgetni.
Jelen van a szentmisékben, Isten hallható szavában, amit mindig egy-egy kísérő atya magyaráz a felnőtteknek. És jelen van a közösségben. Az „Ahol ketten vagy hárman összegyűlnek a nevemben, ott vagyok közöttük” ígéret itt hatványozottan igaz, hiszen idén 59 felnőtt és 72 gyerek vett részt a táborban.
Igazi kihelyezett mennyország!
A mennybe először is el kell jutni. Már a készülődés sem egyszerű, a mi családunknál legalább fél nap, mire minden és mindenki a helyére kerül. Mindenre gondolni kell, hisz nem tudjuk, milyen megoldandó probléma vár ránk. Korábban jól jött pl. tartalék szúnyogháló széles ragasztószalaggal, tartalék kislámpa, elosztó, hosszabbító, kávéfőző…
A kihelyezett mennyországba az ország különböző pontjairól érkeznek a résztvevők: Gyömrőről, Debrecenből, Vácról, Albertirsáról és természetesen Dunaharasztiról.
A célt, ami idén a Mátra-Sástó Ifjúsági tábor, a szervezők által erre az alkalomra kézzel festett tábla jelzi. Útvonaltervezőtől függ, hogy záróvonalon át külde rá a mellékútra, vagy szabályosan mutatja, hogy merre kell menni, viszont plusz húsz perc kanyargással.
Szerencsére csak késő délutánra kell megérkezni, és végre mindenki ideér.
A mennyben nincs idő. Itt inkább azt lehet mondani, hogy megállt 30 (40?) évvel ezelőtt. A hely úttörőtáboros hangulata miatt a felnőttek is fiatalnak érezhetik magukat. Másrészt pedig a szűk öt nap olyan gyorsan telik, és annyi minden történik, hogy sokszor nehéz követni, hogy is állunk az idővel. A mennyben sok az ismerős. A jelentkezők listája már előre megvan, így lehet várni, hogy kikkel találkozhatunk megint. Jó ismét együtt lenni mindazokkal, akiket esetleg tavaly óta nem láttunk. Felnőttek, gyerekek két mondat után ott folytatják, ahol egy éve abbahagyták. És mindig vannak új párok, fiatalok, akik láthatóan hamar otthon érzik magukat a társaságban.
A tábor szentmisével kezdődik, és ez szinte minden nap így van, ahogy a velünk levő atya ideje engedi. Idén Mohos Gábor esztergom-budapesti segédpüspök, a Szent István Bazilika plébánosa volt velünk, a miséken kívül gyóntatott is, és ő tartotta az elmélkedéseket, melyek témája idén a közelség. Közelebb kerülni Istenhez, házastársunkhoz, közösségünk tagjaihoz.
Hogy is néz ez ki a gyakorlatban?
Istenhez egészen közel: a korábban már említett szentmiséken és szentségimádási lehetőségeken túl egészen különleges élmény a közös éjszakai dicsőítés. A legkitartóbbak hajnali 4-kor zárják a termet.
Közelebb kerülni a házastársunkhoz: a programba be van építve az éberség órája, az END egyik sarkalatos pontja, amit nem is olyan könnyű összehozni a mindennapok pörgésében. Jól esik egy kicsit elvonulni a házastársunkkal, leülni a tó mellett egy padra, felmenni a kilátóba vagy sétálni a kis utcákon.
Közelebb kerülni a közösségünk tagjaihoz: erre jó alkalmat nyújt a tánctanulás, az elmaradhatatlan retro disco, az éjszakába nyúló közös beszélgetések, borozások, társasjátékozás.
Különleges élményt jelent a kirándulás, erdei tábori misével egybekötve egy elhagyatott réten, azt lesve, hogy a gyülekező felhőkből mikor kezd ömleni az eső. De az esőnek is lehet örülni, egy idő után már bőrig ázni, vérmérséklettől és életkortól függően ballagni vagy ugrálni a tócsákban.
A tábor egyik fénypontja a záró esti „Ki mit tud”, ahol a legkisebbektől a felnőttekig mindenki hozhat valamit magából a többieknek. A műsorszámok színvonalasak, a zsűrinek mindenkihez van egy dicsérő, bátorító szava, és mindenki kap egy pici jutalmat.
Idén is örülhettünk énekes, táncos bemutatónak, vidám történeteknek, kártyatrükköknek, és egy év kihagyás után újra eljöttek a „Makaróni testvérek” (Attila és Gergő) „egyenesen Olaszországból” (Vác-Dunaharaszti), fergeteges bűvészmutatványukkal.
Egy nehézség azért felmerült: vajon a mennyben fogunk-e majd aludni? Mert ha mindenben részt akarunk venni, akkor erről itt, a táborban eléggé le kell mondani.
Köszönjük a szervezőknek, Örvös Robinak és Katusnak, Siôn és Berni le Rouxnak, a gyerekvigyázást vállaló fiataloknak, akik a tábor előtt és közben biztosan nem érezték a mennyben magukat, de áldozatukkal rengeteg mennyei piros pontot gyűjtöttek, Mohos Gábor atyának és a Szentléleknek, hogy öt napig mennyeien érezhettük magunkat.
A mozgalom nyitva áll mindenki előtt, ha felkeltette érdeklődésedet, írj a szektorfelelos.dunaharaszti@e-n-d.hu e-mail címre.
Bővebb információ:
https://www.hazasparok.hu/
https://equipes-notre-dame.com/en/